Rezervno napajanje !

Rezervno napajanje pomeni, da naprava deluje neprekinjeno ob izpadu omrezne napetosti. Alarmna centrala polni akumulatorje in ti so stalno v stanju pripravljenosti. Centrala javlja iztrosenost akumulatorjev, kadar sistem deluje na akumulatorje in se ti izpraznejo. Rezervno napajanje je zahtevano z UREDBO O VAROVANJU S TEHNICNIMI SREDSTVI Uradni list SRS st.23/1975. clen 5 zahteva rezervno napajanje 48 ur.

Pomemben element alarmnega sistema za detekcijo plina so zato akumulatorji. Ti zagotavljajo rezervno napajanje. V praksi se od zahteve po 48 urnem rezervnem napajanju odstopa v primerih, ko je alarmna naprava priklopljena na napetost s trajnim napajanjem, na primer preko generatorja. Tudi v tem primeru se povsem ne odstopa od rezervnega napajanja, temvec se zadovolji z rezervnim napajanjem nekaj ur, kar naj bi bila nekajkratna doba, potrebna za zagon generatorja. Pri kataliticnih senzorjih ima rezervno napajanje se posebno tezo. Ohlajen kataliticni senzor vpija organske pline v porozno povrsino, to pa ima za posledico, da se vspostavi nazivno stanje po nekako desetkratni dobi izpada gretja senzorja. V ekstremnih primerih potrebuje ohlajen senzor do 10 dni do ponovne stabilizacije ( iz tehnicnih podatkov proizvajalca senzorjev). Pri detekciji plina se moramo zavedati, da lahko plin uhaja tudi, ko ni omrezne napetosti, najkriticnejsi trenutek pa je ob ponovnem vklopu omrezne napetosti. Logika, da rezervno napajanje ni potrebno pri tistih detekcijah plina, kjer detektor plina krmili ventil za plin iz navedenega ne drzi. Ventil za plin se res avtomatsko zapre ob izpadu omrezne napetosti, kjer ni rezervnega napajanja, toda ob ponovnem zagonu detekcije plina imamo dolgo casa nestabilno delovanje detektorjev in tako ni zagotovljena zadostna varnost.

V alarmne centrale ODIS d.o.o. Ljubljana vgrajujemo plinotesno zaprte svincene akumulatorje. Taki akumulatorji imajo poleg relativno nizke cene nekaj odlicnih lastnosti za potrebe tovrstnih naprav. Najpomembneje je to, da ti akumulatorji nimajo spominskega efekta. Skratka, lahko jih poljubno krat delno izpraznimo in ponovno dopolnimo, ne da bi se zmanjsala kapaciteta. V centrali so akumulatorji vezani paralelno preko locilnih diod, imajo lastno varovalko za primer priklopa z napacno polariteto in so vezani paralelno k vezju centrale, da se vklopijo brez zakasnitve, kadar izpade omrezno napajanje. Pri uporabi svincenih akumulatorjev v vezju, ki naj zagotavlja rezervno napajanje, pride do sledecega manj znanega fizikalnega pojava: Akumulatorji za potrebe elektronskih naprav imajo definirano kapaciteto ob 12 urnem praznenju. V praksi je tako dolga doba praznjenja redka in ga pogosto izpraznimo v nekaj urah. Akumulator ima zato pri trournem praznenju samo polovico nazivne kapacitete. Pri alarmnih napravah prihaja do obratnega pojava. 48 urno rezervno napajanje je 4 krat daljse od nazivnega in je dejanska kapaciteta kar 20% vecja od nazivne. ODIS d.o.o. priznava zgolj meritev rezervnega napajanja z uro in ne izracun iz porabe in nazivne kapacitete akumulatorja, kar je seveda edino realno. Zivljenjska doba plinostesno zaprtih akumulatorjev je preko pet let ob normalni uporabi. Popolno izpraznenje akumulator najveckrat unici! Akumulatorje je potrebno menjati po preteku treh let, datum proizvodnje akumulatorja je oznacen na akumulatorju. To je obdobje v katerem je verjetnost odpovedi delovanja akulatorja majhna, kapaciteta pa se ne zmanjsa kriticno.


Last Update: Feb. 1. 2002                          Copyright ©2002 ODIS.SI 

anblue.gif (10916 bytes)